Gyermek és felnőtt meseterápia

A mesék nem csak szórakoztatóak, hanem azok preventív (fejlesztő-megelőző) és gyógyító (terápiás) céllal, akár egyéni és akár csoportos formában egyaránt alkalmazhatóak.

Meseterápia gyermekekkel

A meseterápia szelíd gyógymód, terápiás módszer, mely hatékonyan alkalmazható

gyermekeknél, ha

  • szorongással vagy túl erős félelemmel küzdenek,
  • alvászavar, szobatisztasági problémák lépnek fel,
  • tanulási, viselkedési, óvodai, iskolai beilleszkedési nehézségeik vannak,
  • felbomlik a család egysége,
  • alacsony az önbizalmuk,
  • ha traumák, veszteségélmények feldolgozására van szükség.

A gyermek életútjának és esetleges nehézségének ismeretében (egy részletes anamnézis kitöltésével, és ismerkedő beszélgetést követően) a terapeuta egyénre szabott mesesort állít össze számára.

Gyermekek esetében a receptív terápiát alkalmazzuk: ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gyermek egy-egy alkalommal egy-egy mesét hallgat meg a terapeuta által összeállított mesesorból; a mese meghallgatása után pedig rajzot/más művészi munkát készít a meséhez. Általában a heti egyszeri találkozást tartjuk célszerűnek. Egy-egy foglalkozás hossza: iskolások esetében 45-60 perc.

Kisiskolás (6-9 éves) gyermekkel szükség esetén a mesemondás előtt játszunk néhány testföldrajz-, mozgás-, egyensúly-, koncentráció-fejlesztő játékot. Amennyiben a gyermek együttműködő, ezeket a játékos gyakorlatokat természetesen a nagyobbakkal is érdemes lehet végezni.

Hat-hét alkalom után – de igény szerint hamarabb is – újabb személyes konzultáció következik, ahol a szülők is, a terapeuta is beszélnek az eltelt időben észlelt változásokról, illetve a munka folytatásáról.

A terápiás folyamat hossza 12-14 alkalomtól akár az egész tanévre is kiterjedhet. Amennyiben az elért változás tartósnak bizonyul, a terápiás folyamatot lezárom. A folyamat végén a gyermek egy kötetbe rendezve megkapja tőlem az összes hallott mesét és hozzá készített rajzait, a szülők pedig tanácsokat kaphatnak a gyermek további, otthoni segítését illetően.

Amennyiben egy újabb – akár normatív – krízis fölborítja a gyermek kialakult harmonikus állapotot, akkor annak megfelelően – esetleg ritkább, kétheti, vagy havi ritmusban – folytatni tudom vele a segítő munkát.

 

Meseterápia felnőttekkel

Meseterápia felnőtteknél hatékonyan alkalmazható:

  • felnőttkori elakadások,
  • normatív életúti (minden ember életében előforduló válságok, amelyek életünk váltószakaszainál jelentkeznek) és eseti (pl. válás, szeretett személy vagy munkahely elvesztése) krízis esetén,
  • a mindennapos stresszkezelés nehézségei esetén,
  • traumatikus élethelyzetek feldolgozásában.

A mesehallgatás nem csak szellemi élmény, hanem elvezethet katartikus felismerésekhez a saját döntéseinkkel, helyzeteinkkel kapcsolatban. A mesehallgató olyan élményeket kaphat, olyan felismerésekhez juthat, amelyek segítik a gyógyulásban, előrehaladásban vagy amiktől egyszerűen csak jobb hely lesz számunkra a világ. A mesének komoly szerepe van abban is, hogy az ember ráismerjen arra: Ki vagyok én, és mi dolgom a világban.

Munkamódszer:

A meseterápiás folyamatban a mesesor kiválasztása személyre szabottan, részletes írásos anamnézis és személyes beszélgetés alapján történik.

Igény szerint a felnőtt is választhatja receptív terápiát.
Lehetőség van a felnőtt saját meséjével való munkára .
Lehetőséget nyújtunk életút-beszélgetésekre.

A mesékkel való segítés ideális ritmusa felnőttek esetében kéthetente 90 perc. A terápia hosszát az életút és az életszakasz elakadásai határozzák meg.